Skip to content

Čo je Čierny kmín

Čierny kmín (Nigella Sativa) – všeobecne známy ako černucha, zlato faraónov či egyptský čierny kmín. Semienka černuchy sú používané už viac ako 2 000 rokov. Posilňujú obranyschopnosť organizmu tým, že aktivujú syntézu bielych krviniek a majú priame antimikrobiálne a dezinfekčné účinky. Čierny kmín má navyše regulačný a posilňujúci účinok na imunitný systém vďaka množstvu nenasýtených mastných kyselín. Aj preto je často využívaný ako výborný podporný prostriedok v liečbe mnohých ochorení. V Ázii sa Čierny kmín tiež často používa v boji proti črevným parazitom.

Účinky Čierneho kmínu

Pôsobenie účinných látok

Semienka Čierneho kmínu majú močopudné účinky, a tak prispievajú k detoxikacii nášho tela. Pôsobenie účinných látok na hladké svalstvo nám môže pomôcť při bolestiach v bruchu, pri kŕčoch v žalúdku, pri črevných problémoch, ale tiež pri nepríjemných problémoch počas menštruácie či ako “spúšťač” pri oneskorenej menštruácii. Počas tehotenstva sa nesmie užívať, pretože pôsobí na hladké svalstvo. Avšak v období kojenia je zas prospešný z dôvodu stimulácie laktácie.

Prečo užívať Čierny kmín

Moderná doba a neustále objavovanie nových liečebných metód spôsobili to, že sa kmín dostal do úzadia. Postupne sú však i choroboplodné bunky rezistentné voči chemickým liekom. A práve vďaka tomu sa súčasní vedci a lekári začínajú opäť obracať na prírodné zdroje a siahajú po černuche.

Back To Top