Skip to content

Obsahové látky

Semienka černuchy obsahujú vyše 100 účinných látok, vrátane niektorých doteraz neidentifikovaných. Hlavnými účinnými látkami sú thymoquinone, beta sitosterol, kyselina myristová, kyselina palmitová, palmitolejová kyselina, kyselina stearová, kyselina olejová, kyselina linolová, linolénová kyselina, kyselina arachidonová, proteín, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, kyselina listová, vápnik, železo, meď, zinok, a fosfor. Nenasýtené mastné kyseliny (z toho tvorí 35 – 40 % kyselina linolová, 15 – 20 % kyselina gamalinolinolénová), éterické oleje, bielkoviny, karbohydráty, horčíny, vitamíny a minerály.

Z histórie využitia

Semenienka černuchy boli nájdené v Tutanchamónovej hrobke. Hovorí sa, že ho užívala aj Kleopatra a spomína sa aj v najslavnejšom spise arabského lekárskeho sveta Al-Kánún fi ttibb (Kánon medicíny), ktorý vznikol okolo roku 1030. O jeho využití píše tvorca tohto diela Ibn Síná (Avicena). O čiernom kmíne a jeho účinkoch se zmieňujú vo svojich textoch a návodoch taktiež Diskorides, Hippokrates, Paracelsus, Mattioli, Hildegarda z Bibgenu, o účinkoch nájdeme zmienky v spisoch čínskej medicíny, Ájúrvédy a spisoch Tibetskej medicíny. Mnohé stáročia bola černucha súčasťou tradičnej ľudovej medicíny.

Účinky Čierneho kmínu

Poruchy imunitného systému, alergia, poruchy zažívania a metabolizmu tukov a cukrov, výskyt parazitov v črevách, mikrobiálne infekcie, chronické bolesti, únava, pôsobí proti vírusom, baktériám a plesniam, proti infekčným onemocneniam, pôsobí antivírovo, antibakteriálne a antimikoticky. Aplikujeme ho i pri eliminácii pôvodcov infekcií žalúdku a čriev, pri kolikách, hnačke a otravách jedlom. Pomáha pri rakovine prostaty a hrubého čreva a ďalšom širokom spektre rakovín a ochorení.

Podpora trávenia

Semeno Černuchy – korenie pre dobré trávenie. Látky obsiahnuté v semenách Černuchy majíú priaznivý účinok na náš žlčník, podporujú produkciu tráviacích štiáv a usnadňujú tak trávene. Pôsobí tiež proti nadúvaniu, pomáha pri trávení.

Back To Top