Skip to content

Účinky Pestreca na pečeň

Potraviny, lieky i vitamíny po prehltnutí prejdú pažerákom, v krátkom čase sa spracujú v žalúdku a ďalej pokračujú do tenkého a hrubého čreva. Tam sa z črevného obsahu vstrebávajú do krvi všetky potrebné, ale i škodlivé látky. Táto krv potom putuje vrátnicovou žilou na zužitkovanie do pečene.
Niektoré spracované látky sa tu ukladajú do zásoby, ostatné sú pokračujú ďalej do krvného obehu, a tak do celého vášho tela. Prečo je zdravá pečeň pre človeka taká dôležitá a ako s tým súvisí pestrec mariánsky?

Regenerácia pečeňovej membrány

Pestrec je bylina – plod bodliaka, s úžasnými schopnosťami pri tvorbe nových buniek a regenerácii pečene, t. j. pečeňovej membrány. Tá má za úlohu zachytiť v krvi látky, ktoré sa vstrebali cez steny čriev, ale pre náš organizmus sú nežiaduce. Ak je poškodená pečeňová membrána, v krvi kolujú látky ako konzervanty, potravinárske farbivá, vo všeobecnosti známe ako voľné radikály. Voľné radikály viažu na seba tuky a spolu sa tak usadzujú. Týmto spôsobom poškodená pečeň zvýšene zachytáva tuky a stukovatie a upcháva sa. Jej úlohou by pritom malo byť zásobovanie výživových látok, ktoré máme v prebytku, aby v čase núdze dodala potrebné látky do krvi.

Hospodári s energiou

Pečeň premieňa (metabolizuje) vstrebané cukry, tuky a bielkoviny, pripravuje ich na použitie v organizme. Pečeň skladuje energiu a dôležité látky (minerály, vitamíny) a podľa potreby ich uvoľňuje do krvného obehu a tvorí žlč.

Má regeneračné účinky

V pečeni vznikajú bielkoviny a ďalšie dôležité látky – enzýmy zúčastňujúce sa na výrobe energie, hormóny stimulujúce činnosť ostatných orgánov a bielkoviny udržujúce rovnováhu tekutín v tele. Látky tvorené pečeňou sú základnými zložkami v procese zrážania krvi.

Odstraňuje jedovaté látky

Pečeň predstavuje dôležitú vstupnú bránu do organizmu, pôsobí ako filter, ktorý z pretekajúcej krvi odčerpáva škodlivé alebo jedovaté látky.

Zásobuje telo živinami

Žlč vylučovaná do čreva ovplyvňuje vstrebávanie tukov a vstrebávanie niektorých vitamínov. Žlčou pečeň navyše vylučuje nadbytočné látky.

Balíčky s pestrecom v našom obchode

Back To Top