Účinky Pestreca na pečeň
Potraviny, lieky i vitamíny po prehltnutí prejdú pažerákom, v krátkom čase sa spracujú v žalúdku a ďalej pokračujú do tenkého a hrubého čreva. Tam sa z črevného obsahu vstrebávajú do krvi všetky potrebné, ale i škodlivé látky. Táto krv potom putuje vrátnicovou žilou na zužitkovanie do pečene.
Niektoré spracované látky sa tu ukladajú do zásoby, ostatné sú pokračujú ďalej do krvného obehu, a tak do celého vášho tela. Prečo je zdravá pečeň pre človeka taká dôležitá a ako s tým súvisí pestrec mariánsky?
Regenerácia pečeňovej membrány
Pestrec je bylina – plod bodliaka, s úžasnými schopnosťami pri tvorbe nových buniek a regenerácii pečene, t. j. pečeňovej membrány. Tá má za úlohu zachytiť v krvi látky, ktoré sa vstrebali cez steny čriev, ale pre náš organizmus sú nežiaduce. Ak je poškodená pečeňová membrána, v krvi kolujú látky ako konzervanty, potravinárske farbivá, vo všeobecnosti známe ako voľné radikály. Voľné radikály viažu na seba tuky a spolu sa tak usadzujú. Týmto spôsobom poškodená pečeň zvýšene zachytáva tuky a stukovatie a upcháva sa. Jej úlohou by pritom malo byť zásobovanie výživových látok, ktoré máme v prebytku, aby v čase núdze dodala potrebné látky do krvi.